REALIZACE

Krokodil

V roce 1993 jsem v Bartolomějské ulici v Praze otevřel specializovanou prodejnu Krokodil, nabízející modely vláčků všech měřítek a velikostí. Kromě produktů světových výrobců nabídla modelářům a sběratelům jako první i modely z vlastní malosériové produkce. 


Dům vláčků

Velmi ambiciózní projekt v sobě zahrnoval nejen nejrůznější druhy a velikosti kolejišť, ale také celou řadu atrakcí i pro dětské návštěvníky a rozsáhlou galerii muzea modelové železnice. Byl jsem pověřen návrhem, realizací i provozem celé expozice.


Hračkářství Hamleys

Jednou z atrakcí známého hračkářství je i malé firemní kolejiště, postavené z produktů společnosti Hornby. K nejrůznějším svátkům a výročím na něm realizuji nejrůznější tématické výjevy, vtipné akční scénky a zákoutí.


Vláčkodráha

V prostorách Království železnic jsme pro partnerskou firmu navrhli a instalovali dlouhodobou prezentační expozici oblíbených dřevěných vláčků, která bezesporu upoutá nejen dětské návštěvníky.

Spolupráce s firmou ROCO

Rakouská firma Roco byla první, která u nás nabídla železniční modely i ve verzích ČSD. Pro firmy Roco a Sachsenmodelle jsem za tímto účelem připravil desítky návrhů, podle kterých byly následně modely vyráběny.


Projekt Království železnic 

Na pražském Smíchově vyrůstá největší modelové kolejiště v ČR, které bude mít po dokončení plochu1000 m2. Znázorňuje ve zkratce model Česka s jeho rozvětvenou železniční sítí. Jsem rád, že jsem měl tu čest být autorem projektu tohoto jedinečného kolejiště.


Lokomotiva VÚŽ

V průběhu let jsem měl možnost být u návrhů barevných konceptů a výtvarných řešení skutečných železničních vozidel. Jednou ze zajímavých prací byla studie netradičního barevného provedení motorové lokomotivy Výzkumného ústavu železničního.


Perokresby

Výtvarné tvorbě se věnuji řadu let. Výtvarné práce vznikají za nejrůznějším účelem a mohou mít i nejrůznější podoby. Mnoho kreseb vzniklo na objednávku dětských táborů a volnočasových aktivit (diplom), některé pro účely vlastní prezentace (lokomotiva Krokodil).

20 let v železničním magazínu

Tak dlouho jsem působil v redakci tohoto odborného měsíčníku. Jsem autorem stovek článků a reportáží na téma modelů železnic a také několika samostatných publikací zabývajících se projektováním a stavbou kolejiště.


Norimberský veletrh 

Tradiční Norimberský veletrh modelů a hraček představuje každoročně odborné veřejnosti celosvětové novinky této branže i nové trendy v oboru. Od roku 1991 jsem se zúčastnil všech ročníků, pořídil nepřeberné množství fotografií, které byly následně využity pro reportáže a články do nejrůznějších médií.


Loskutákov

Zajímavým projektem byla stavba modelu pro sérii reportáží "stavba kolejiště" pro televizní pořad Rady ptáka Loskutáka, kde jsem působil také jako spolu scénárista. Průběh stavby se dočkal také tištěného zpracování. 

Königreich der Eisenbahnen

Ve vídeňském zábavním parku Prater vzniká obdoba pražského Království železnic. Cílem je opět zmenšený model, tentokráte Rakouska, s jeho dominantami a železniční sítí. Rozloha bude rovněž 1000 m2. Zde působím jako spoluautor projektu celého kolejiště.


Negrelliho viadukt

Jedním z veřejně přístupných kolejišť je 7 metrů dlouhý model Negrelliho viaduktu v měřítku 1:160. Jeho návrh vychází podle skutečnosti a zachycuje podobu viaduktu ještě před jeho rozsáhlou rekonstrukcí. Funkční model je k vidění na zámku Ctěnice.


Kolejiště ve Staré radnici

Jedním z dalších veřejně přístupných kolejišť je model ve velikosti H0, umístěný v prostorách Staré radnice v Jindřichově Hradci. V provozu je zde několik vlaků, po obvodu je namontována řada interaktivních tlačítek, spouštějících nejrůznější akce na kolejišti.


Kolejiště Hřensko

Podle skutečnosti jsem navrhl modelové kolejiště ve velikosti TT, které věrně znázorňuje železniční koridor Děčín - Drážďany v úseku mezi Hřenskem a Bad Schandau. Kromě projektu jsem autorem i většiny budov a základů krajiny. Rozpracované kolejiště je k vidění v prostorách Sdružení železničních modelářů Pečky.


Kolejiště do výlohy

Nejmenší kolejiště v měřítku 1:87 (velikost H0) zabírá plochu menší než 1 m2. Může posloužit k nejrůznějším účelům. V tomto případě se jedná o funkční reklamní kolejiště, umístěné ve výloze obchodu. Parády nadělalo víc než dost.


Kolejiště VÚZ Velim

Propagační kolejiště v měřítku 1:160 (velikost N) o rozměrech 4x2,5m. tvoří 8 jednotlivých segmentů, díky nimž se model, určený především pro výstavní účely, velmi snadno rozebírá a převáží. Video o projektu najdete zde


Architektonický model

Pro účely architektonického ateliéru vznikl v měřítku 1:2000 model městského územního celku, do něhož budou zakomponovány nově navrhované stavby. Provedeno technologií laser-cut a 3D tisku.

Malosériové modely

Velmi úspěšná byla produkce malosériových modelů, vzniklých přestavbou továrních výrobků Liliput na vozidla ČSD. Tyto modely pak byly průběžně prezentovány v samostatném katalogu a aktuálních katalogových listech. Nejvíce byl oblíbený program úzkorozchodných vozidel ve velikosti H0e.


Pivovarské a reklamní vozy

První modely pivovarských vozů byly dány na trh již v roce 1989, ještě pod značkou "ben-mo". Zejména v zahraničí je sběratelství modelů s pivovarskou tématikou velmi oblíbené. V následujících letech vznikaly pod značkou Krokodil oblíbené malosérie těchto vozů ve velikostech TT a H0.


Mobilizace 1938

K výročí mobilizace v roce 1938 vznikla též parlamentní výstava doplněná některými modely vojenské techniky tehdejší československé armády. Jedním z exponátů byl také model lehkého tanku Praga v měřítku 1:35.


Okupace 1968 v modelech

Jako připomínka výročí sovětské okupace v 1968 vznikla jedna z mnoha výstav, dokumentující toto neslavné období našich dějin, obohacená tentokrát o modely vojenské techniky, která se celé operace zúčastnila. Transportní letouny An-12 přistávaly nepřetržitě v oněch dnech na letišti v Ruzyni.

Kamenolom ve velikosti TT 

Samostatně zpracovaný model kamenolomu s vlečkou o rozměrech 130 x 80 cm se stal po dokončení součástí rozsáhlého domácího kolejiště ve velikosti TT. Základ terénu tvoří opracované polystyrénové bloky, dotvářené modelářskou sádrou a cementem. Součástí modelu je stará i nová drtička kamene, vrátnice i fragment původní úzkorozchodné drážky. 


EMIB 

V roce 2023 byla pod značkou EMIB zahájena výroba malosériovým železničních modelů ve velikostech H0 a H0e. Předlohou pro modely jsou zejména úzkorozchodné vozy ČSD a JHMD, modely podkarpatských lesních železnic, lokomotivy a drezíny H0e, pivovarské vozy H0 a nákladní vozy s firemním potiskem a nákladem. Všechny modely jsou vyráběny v limitovaných sériích po 12ti kusech. Součástí každého modelu je i certifikát s pořadovým číslem. Kompletní sortiment, aktuální nabídku a kontakty najdete na www.emib.cz


Dioráma ve velikosti TT 

Na objednávku zpracované malé dioráma o rozměrech 60 x 25 cm s námětem skladiště u zastávky, které bude využíváno pro vystavování modelů. Použité materiály vytvářející modelovou zeleň ideálně korespondují se skutečnou přírodou, využitou při pořizování snímků.Reklamní kolejiště AŽD Bratislava

Podtatranský model ve velikosti TT je inspirován hlavní železniční tratí ze Žiliny do Popradu. Námětem pro nádraží je železniční stanice Kráľova Lehota, která byla v minulosti důležitým železničním uzlem se zaústěním tehdejší Povážské lesní železnice. Jednalo se o druhou stanici v síti ČSD, kde bylo instalováno zabezpečovací zařízení. Na kolejišti o rozměrech 580 x 85 cm je v automatickém režimu, pomocí elektronických modulů, provozováno 7 vlaků.


Pivovarské modely ve velikosti H0

Sběratelsky oblíbené a vyhledávané modely pivních vozů rozšiřuje EMIB o další trojici. Jedná se o modely s motivy piv Primus, Smädný mních a Clock. Model vozu Potštejnského pivovaru Clock zaujme nejen netradičním výtvarným pojetím, inspirovaným komiksovými postavami, ale také tím, že každá z bočnic má jiný potisk. Modely byly vyrobeny v jednorázové limitované sérii 12ti kusů. Kompletní sortiment, aktuální nabídku a kontakty najdete na www.emib.cz


Dárkové modely

Ve spolupráci se Spolkem železničních modelářů Pečky vznikají k různým příležitostem malosériové modely. 

Úspěšný rok 2024 i vám!


Osobní vozy Čiernohronské železnice

Ve spolupráci s vedením Čiernohronské železnice vznikla trojice úzkorozchodných vozů (H0e) ČHŽ v aktuálním barevném provedení. Vůz vpravo je opatřen velkoplošným polepem, propagujícím připravovanou realizaci rozšíření a zatrolejování této dráhy pod názvem Čiernohronská elektrická železnica. Modely jsou nabízeny v limitované sérii pod značkou EMIB. Kompletní sortiment, aktuální nabídku a kontakty najdete na www.emib.cz.